شهرقلم با اینکه برای همه گروه‌­های سنی کودکان و نوجوانان کتاب­ های برگزیده و خوب منتشر می­کند، اما تخصصی ­ترین ناشر کتاب­های زیر پنج سال ایرانی است.

شهرقلم سال ۱۳۸۳ تأسیس‌شده است، اما از سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را روی گروه سنی زیر پنج سال، پیش­‌دبستان و به­خصوص کتاب­های ویژه با ساخت و سازهای متنوع متمرکز کرده است.

انتشار کتاب برای این گروه­های سنی در ایران با دشواری­های زیادی رو­به ­رو است:

1 . انتشار این نوع کتاب­ها نیازمند بهره ­گیری از تکنولوژی­هایی است که بتوان کتاب­های خاص مانند کتاب­های آهنربایی، کتاب­های سخت، کتاب­های برشی و انواع گوناگون با بسته­ بندی­های ویژه تولید کرد. شهر قلم با تاسیس صحافی و بهره گیری از تجربه­های کشورهای دیگر موفق به ارائه کتاب­های متنوع و با کیفیت شده است.

2 . یکی از مشکلات انتشار کتاب برای این گروه سنی هزینه­ های بالای تولید و درنتیجه گرانی قیمت پشت جلد است. همین موضوع باعث شده است که ناشران علاقه­ای به انتشار چنین کتاب­هایی نداشته باشند. این مؤسسه کوشش کرده است تا جایی که امکان دارد از هزینه ­ها و سود خود بکاهد تا کتاب باقیمت ارزان­تری به ­دست مخاطبان برسد.

3 . در گروه­های سنی پایین­تر به دلیل نوع استفاده کودکان، ایمنی بچه­ ها در بهره­گیری از کتاب نیز اهمیت پیدا می­کند. هم در ساخت‌وساز­ کتاب باید دقت کافی به کار برود که وقتی بچه­ ها آن­ها­ را در دست می­گیرند، آسیب نبینند و هم باید از مواد سالم و بهداشتی استفاده کرد تا سلامتی آنان را به خطرنیندازد.                                       انتشارات شهر قلم در این زمینه تلاش کرده است از بهترین استانداردهای کشور بهره بگیرد.                                                                                                                            

4. کتاب­های این گروه­های سنی نیاز بسیار کمی به متن دارد، استفاده از آن­ها نیازی به دانستن زبان ندارد و به همین دلیل بازار کتاب در ایران پر از کتاب­های خارجی است. بنابراین تولید کتاب هم از نظر متن و هم تصویرگری باید با کتاب­های خارجی رقابت کند. با این­که ما سابقه چندانی در تولید کتاب­های این گروه سنی نداریم، اما شهرقلم کوشش کرده است برای استفاده از بهترین و مناسب­ترین متن­ها و تصویر­ها با نویسندگان و تصویرگران برجسته کشورمان همکاری کند. با کمک هنرمندان و نویسندگان ایرانی موفق شد ه­ایم کتاب­هایی باکیفیت تولید کنیم که با نمونه­های خارجی رقابت کند.

5. شهرقلم در تألیف و تولید کتا­ب­های این گروه سنی به نیازهای کودکان ایرانی توجه دارد و به تحقیقات خارجی و ایرانی در این زمینه مراجعه می­کند. این انتشارات در تهیه این کتاب­ها به برنامه­های آموزشی مهدکودک­ها و مدارس اهمیت داده و سعی می­کند، کتاب­های آموزشی خود را با این برنامه­‌ها هماهنگ کند.

***

با این‌همه شهرقلم گروه­های سنی بالاتر را نیز فراموش نکرده و برای کودکان و نوجوانان نیز کتاب­هایی را منتشر می­کند. اگرچه سهم این گروه­های سنی در میان تولیدات شهرقلم کم­تر است، با این حال سعی می­شود بهترین و با کیفیت ­ترین کتاب­ها انتخاب و منتشر شود، تا مخاطبان ما برگزیده­ای از بهترین­ها و با کیفیت ­ترین­ها را در اختیار داشته باشند!